Recuperarea Modelelor Străbune - din sertarele muzeului de la bunici la strănepoți -
Insert Logo Here


Donati pentru a sustine activitatea Fundației

































































Simpozionul

„Motive ornamentale pe țesături și cusături,
ca element de patrimoniu imaterial
- între tradiție și inovație"

 

   Simpozionul s-a desfășurat în zilele de 14/15 August 2012, la Centrul de promovarea a patrimoniului rural, Şurdeşti, nr 30 A

 

Programul manifestării:

10:00 Primăria Șișești

Cuvânt de deschidere

10:00 - 10:15 Georgeta Maria IUGA
Fundaţia social culturală pentru democraţie
«identitate, unitate, generozitate, acţiune»

Recuperarea modelelor străbune: din sertarele muzeului -de la bunici la strănepoţi
Proiect cultural finanţat de AFCN

10:15 – 10:30 Varvara BUZILĂ
Muzeul de Etnografie şi Istorie Naturala, Chişinău,
Republica  MOLDOVA

Imaginea omului şi însemnele cratorului pe covoarele basarabene

10:30 – 10:45 Elena BASSO – STĂNESCU
Universitatea de Arte si Design Cluj Napoca

Nunta între ritual şi spectacol

10:45 – 11:00 Janeta CIOCAN, Simona MUNTEANU
Muzel de Etnografie şi Artă populară Baia Mare,
Muzeul de Etnografie al Transilvaniei - Cluj Napoca

Motive solare pe cămaşa din Codru

11:00 – 11:15     Anamaria IUGA
Muzeul Ţăranului Român – Bucureşti

Poveşti feminine spuse de ornamente

11:15 – 11:30 Ioana CORDONEANU
Arhitect, Bucureşti

Motive ornamentale cusute cu aţă neagră

11:30 – 11:40 Gheorghe ȘIȘEȘTEAN
Universitatea Oradea

Volohii din Carpații Nordici

11:40 – 12:00 Discuţii

 

12:00 Lansare de carte 
VALEA IZEI  ÎMBRĂCATĂ ŢĂRĂNEŞTE,
autor Anamaria Iuga

Prezinta Dumitru IUGA

Pauză de masă

14:00 – 14:15 Ileana PIPAŞ
Şcoala de muzică şi arte plastice Sighetul Marmaţiei

Cârpe de modele  din colecţia Pipaş

14:15 – 14:30 Grigore POP
Parohia greco- catolică Dăneşti

Colecţia de şterguri din biserica monument

14:30 – 14:45     Angela Maria ABRIHAN
Şcoala gimnazială Vasile Lucaciu- Şişeşti

Cusături din Şişeşti

14:45 – 15:00 Alexa Gavril BÂLE
Dispensarul veterinar Șișești

Înstruţatul jugurilor şi boilor în Cetăţele

15:00 – 15:15 Traian RUS
Şcoala cu cl. I-VIII Oarţa de Sus

Pomul de Crăciun în Ţara Codrului

15,15- 15,45 Pauză de cafea

15:45 – 16:00 Marcela Vava
Şcoala gimnazială Vasile Lucaciu - Şişeşti

Broderia în ciur din Plopiş

16:00 – 16:15 Valeria FĂT
Şcoala gimnazială Vasile Lucaciu - Şişeşti

Portretul meşterei Alexandrina Făt din Dăneşti

16:15 - 16:45 Floare ROMAN, Ana MEŢENTI
a.r.t.e.m Baia Mare 

Cum am devenit meştere

16:45 – 17:00 Alexandra AVRAM, Alina MORAR, Ana Maria GAL, Ancuţa SARCA, Magdalena BUTNARIU, Ovidiu POP, Alexandra TĂMAŞ, Diana CHIŞ, coordonaţi de  Elena BASSO STĂNESCU şi Lucian BROSCĂŢEAN
Universitatea de Arte si Design Cluj Napoca, participanţi la Tabara de creatie Şurdeşti - 2012

Experimente morfologice cu elemente vestimentare  tradiţionale

17:00 - 18:00  Discuţii

 

20:00 PROIECŢIE MULTIMEDIA

Spiritul locului

15 August 2012

10:00 - 12:00

Participare la activităţile comunităţilor comunei Şişeşti

12:00 - 12:30

Evaluarea Simpozionului

12:30

Masa de prânz

15:00

Plecarea invitațilorz